Jump to content
TBoneTX

SERBIA (Part II)

 Share

3,513 posts in this topic

Recommended Posts

Filed: Citizen (pnd) Country: Slovenia
Timeline

Na VJ je wiki super napisan. Ako se drzis tih uputa, nemres fulat:)

N-400 Timeline
04/02/19 N-400 Submitted online
04/22/19 Biometrics
11/05/19 Interview (Approved)


ROC Timeline

Service Center: California

08/11/17 I-751 Packet delivered to USCIS

09/18/17 Biometrics Appointment

08/17/18 2nd extension letter (additional 6 months)

11/02/18 New card is being  produced (Approved)

 

NVC
11-04-2014 NVC case receive

05-20-2015 Visa received

10-06-2015 Time to kick back and let it fly

 

Link to comment
Share on other sites

Halo ljudi aj ja sam u trci hehe,,, muz stize 10 februara.. da pocinje bosna rasporedivanje 2 februara, mislim da ce me ubacit ako bog da.ajjjajajjaj inaaa bas sam sretna zbog tebee, jupiiiii..... javicu vam se nadam se uskoro sa jos dobrih vjesti... treba se sredit za muza ;)

Link to comment
Share on other sites

Daj boze ina. Uh bas sam nervozna sto dolazi, I sretna sam presretna, nemas pojma. Ej javicu vam ak dobijem, ako I ne dobijem ja sam opet sretna :) jer muz stize, to mi je dovoljno a doce I inetrvju ako bog da kad tad. Ina I ti ides napred ako bogda za 3 mj imaces datum mozda cak.

Link to comment
Share on other sites

ovako drugari,posto sam ovako malo razmijenio iskustva kroz privatne poruke sa clanovima nekima,i onda je doslo do mimoilazanje u nekim imformacijama,pa sam rijesio ovako da javno malo prodiskutujemo.Naime ja sam tek na pocetku supruga ce u martu zapoceti procedutu tj slanje one peticije i-130 itd. E sada kod ovih nekih dokumenata a konkretno za prvi korak trebace samo vjencani list,da li on moze u internacionalnoj formi,posto se ka takav moze dobiti,ili ga treba izvaditi na nasem pa da ga sudski tumac prevodi,naime neki kazu ovako ,neki onako,pa da malo o tome cujem vasa iskustva.Isto vazi i za kasnije u istoj formi se moze dobiti i rodni list.Za neke ostale dokumente jasno mi je da treba prevod jer se i ne izdaju u intrenaciopnalnoj formi ali me zbunjuje za ova dva. I jos za kopije,ovjeravati ili ne?

Link to comment
Share on other sites

Filed: Citizen (pnd) Country: Slovenia
Timeline

Kopije nemoraju biti ovjerene, ni za USCIS ni za NVC:)

N-400 Timeline
04/02/19 N-400 Submitted online
04/22/19 Biometrics
11/05/19 Interview (Approved)


ROC Timeline

Service Center: California

08/11/17 I-751 Packet delivered to USCIS

09/18/17 Biometrics Appointment

08/17/18 2nd extension letter (additional 6 months)

11/02/18 New card is being  produced (Approved)

 

NVC
11-04-2014 NVC case receive

05-20-2015 Visa received

10-06-2015 Time to kick back and let it fly

 

Link to comment
Share on other sites

Filed: IR-1/CR-1 Visa Country: Serbia
Timeline

Problem kod internacionalnih izvoda je sto nemaju sve informacije, npr. Izvod iz maticne knjige vencanih nema podatke o roditeljima, a standardni obrazac ima.

E sad, kako nije vise neophodno prevoditi dokumenta kod sudskog tumaca ili overiti apostilom, ja sam izvode prevela na engleski, i pijateljica je prevod pregledala, i overila svojim potpisom translation certificate.

Zvala sam cak i USCIS pre nego sto sam poslala paket i oni su potvrdili da trebam uz orginal da priložim prevod sa translation certificate pa sam tako i uradila.

Ina, ti si slala internacionalni

A Begy i Frips?

Sad me bas zanima :)

Link to comment
Share on other sites

Ja sam ko ina slala vjencani list je intercionalan tj medunarodni a rodni sam slala internacionalini I obicni rodni list I kopije netrebaju biti ovjerene.vecina salje kopije mada sam ja poslala oboje za svaki slucaj jer je muz trazio tako.pa sam ja posle opet digla sebi druge jer ce ji trebat za intrvju.

Ja sam ko ina slala vjencani list je intercionalan tj medunarodni a rodni sam slala internacionalini I obicni rodni list I kopije netrebaju biti ovjerene.vecina salje kopije mada sam ja poslala oboje za svaki slucaj jer je muz trazio tako.pa sam ja posle opet digla sebi druge jer ce ji trebat za intrvju.

Link to comment
Share on other sites

Filed: IR-1/CR-1 Visa Country: Croatia
Timeline

Ja sam poslala i medunarodni vjencani list, ovjerenu i prevedenu kopiju originalnog vjencanog lista i prevedenu kopiju izvatka iz matice vjencanih sa apostilom (ovo sam krivo apostolirala umjesto vjencanog pa kad vec imam bolje poslat sve). Radije sve nego da dobijem RFE, ne zelim riskirati.

USCIS

01/23/2015 I-130 Sent

01/26/2015 NOA1

05/28/2015 NOA2

NVC

06/10/2015 NVC Received
06/25/2015 Received DS-261 / AOS Bill
07/06/2015 Submitted DS-261
07/08/2015 Paid AOS Bill
07/26/2015 Submitted IV Bill
07/27/2015 Paid IV Bill
09/15/2015 Send AOS/IV Package
10/21/2015 NVC CC
12/01/2015 Interview - Approved (12/03/2015 Visa in hand)
03/11/2016 POE Chicago
Link to comment
Share on other sites

Filed: Citizen (pnd) Country: Slovenia
Timeline

Ja slao internacionalni vjencani i internacionalni rodni(kod naseg su imena roditelja upisani)

N-400 Timeline
04/02/19 N-400 Submitted online
04/22/19 Biometrics
11/05/19 Interview (Approved)


ROC Timeline

Service Center: California

08/11/17 I-751 Packet delivered to USCIS

09/18/17 Biometrics Appointment

08/17/18 2nd extension letter (additional 6 months)

11/02/18 New card is being  produced (Approved)

 

NVC
11-04-2014 NVC case receive

05-20-2015 Visa received

10-06-2015 Time to kick back and let it fly

 

Link to comment
Share on other sites

ee drugari moji,jos nisam ni poceo a vec mi komfuzija vlada u glavi,ipak od pomoci ste dosta toga se razjasni uz vasu pomoc.,pitah za ovo da bzv ne bacam pare ne ove neke prevode ako moze internacionalni proci,nisu bas ni jeftini ti prevodi.

Link to comment
Share on other sites

 
Didn't find the answer you were looking for? Ask our VJ Immigration Lawyers.
Guest
This topic is now closed to further replies.
- Back to Top -

Important Disclaimer: Please read carefully the Visajourney.com Terms of Service. If you do not agree to the Terms of Service you should not access or view any page (including this page) on VisaJourney.com. Answers and comments provided on Visajourney.com Forums are general information, and are not intended to substitute for informed professional medical, psychiatric, psychological, tax, legal, investment, accounting, or other professional advice. Visajourney.com does not endorse, and expressly disclaims liability for any product, manufacturer, distributor, service or service provider mentioned or any opinion expressed in answers or comments. VisaJourney.com does not condone immigration fraud in any way, shape or manner. VisaJourney.com recommends that if any member or user knows directly of someone involved in fraudulent or illegal activity, that they report such activity directly to the Department of Homeland Security, Immigration and Customs Enforcement. You can contact ICE via email at Immigration.Reply@dhs.gov or you can telephone ICE at 1-866-347-2423. All reported threads/posts containing reference to immigration fraud or illegal activities will be removed from this board. If you feel that you have found inappropriate content, please let us know by contacting us here with a url link to that content. Thank you.
×
×
  • Create New...