Jump to content
malamu

Bosnia and Herzegovina

 Share

2,316 posts in this topic

Recommended Posts

Cao svima,

Imam par pitanja za RFE :(

Skoro smo predali za REMOVING OF CONDITIONAL STATUS ( ROC) October 18. Nazalost, dobili smo RFE.

Na tom pismu pise, the conditional permanent resident filed a form i751 with our office, The CPR provided some evidence of martial bona fides. However, the documentation submitted is insufficient because it does not cover the whole time period of the marriage and does not provide the evidence to make a final decision. See below for specific information

I onda ima sve kao i ovde ...IMAJU TWo bullet points..jedan je za EVIDENCE OF GOOD faith marriage a drugi je INCOMPLETE PETITION APPLICATION...

Evidence of good faith marriage:

  • copies of insurance policies ( koje sam ja vec poslala) .
  • copies of bank statements,, i to sam poslala i od svake godine sam poslala po neki statement od 2011 do 2013. Cak sam i pismo od mog personal banker poslala gde je napisao da imamo i dan danas account together
  • Copies of rental- mi nemamo to posto zivimo u istoj kuci kao i moj brat...to im jedino nisam poslala. Jedino sto sad mogu je da moj brat napise pismo da zivimo zajedno u jednoj kuci zato sto ja jos idem u skolu, i on hoce da smo tu dok god ja ne zavrsim faks.... tako da mi nemamo rental and utility bills.pa sam mislila da se to odnese notaru..

INCOMEPLETE PETITION

Complete the item circled in red on the attached copy of application

posto sam slucajno mozda ja greskom slucajno preskocila onaj martial status ..od svega ja to najvaznije preskocim.a cekirala sam aplikaciju 10000 puta jedino da mi komp nije nesto zezno.. a moze bit i da je moja greska sta je tu je..to cu im poslat i popravit

--> Moje pitanje... sta vise da im posaljem :( ima li neko ideju?? mozda mi ovo salju zato sto sam preskocila jedino pitanje na aplikaciji... kontala sam da ih nazovem pa da pitam ... ali ne znam koliko mi oni preko telefona mogu pomoc..poslacu im nove ove takse od 2013...to pismo od brata da zivimo zajedno i da se odnese notaru..poslacu im ponovo IDs od nas oboje da smo na istoj adresi .. ja stvarno ne znam vise sta da posaljem :(((( ured sam PUKLA...

-->>treba da idemo za bosnu Juna 18og kupili smo karte, ne znam sta da radim ljudi kao sto mnogi znaju karte su nenormalno skupe ove godine bile :( nadajuci se da ce sve biti uredu... koliko ce sad ovo da uzme :(((( kad posaljem to sve... ima li neko iskustva sa ovim rfe i koliko je uzelo da dobijete sve...

Hvala vam unapred!!

Link to comment
Share on other sites

Pored ostali stvari koje ces poslati, nadji dvoje ili vise poznanika pa da vam napisu affidavit, u kojem ce da stoji da vas poznaju koliko dugo i da ste u braku...

Edited by Alko
Link to comment
Share on other sites

Super onda cu to da uradim.

I objasnicu im zasto nemamo drugih racuna, tu smo kod mog brata dok ja ne zavrsim skolu.. ne znam vise stvarno .bacilo me je skroz u neku nervozu... najgore sto treba da idemo tamo ali ne znam koliko je sigurno da se putuje sa onaj extension letter sto se dobije...

Mi smo imali car insurance everything title, ali smo prodali to auto prije mjesec dana zbog velike potrosnje goriva ... ali nikad nisam odkazala insurance samo sam ga zaledila da ne dolaze racuni bzvz ...dok ne kupimo drugo auto. I dalje imamo account with state farm.. jedino da odem u state farm kod svog agenta i da mi napise da imamo i dan danas account with them with both names on it...

Bojim se da im nece biti to sumnjivo... imamo mi jos jedno auto nisam jbt bez auta ...ali to auto je na mom bratu zato sto ga mi nismo mogli dobiti na kredit to mi nece pomoci ni malo..

Link to comment
Share on other sites

De stavi listu sta si tacno poslala USCISu za dizanje uslova?

Sad ti je odlicna prilika pridodati i poreze za 2013 godinu - married filing jointly, jos bankovnih izvoda od kad si poslala I-751; osiguranje ako je ko isao doktoru - ubacis one explanation of benefits...

To za zivot u bratovoj kuci si odmah s pocetka trebala poslati - ako citas removing of conditions forum to se redovno pojavljuje kao pitanje i odgovor za sve je da osoba u cijoj kuci zivite napise pismo za USCIS.

ROC 2009
Naturalization 2010

Link to comment
Share on other sites

Filed: K-1 Visa Country: Croatia
Timeline

Bez obzira sto si slala bank statements pošalji ih ponovo, za SVE mjesece otkad ste otvorili račun. Ak će ti pisat pismo za auto osiguranje nek napiše i kad ste ga otvorili i da je teklo sve ovo vrijeme dok ga niste zaledili. Ak ti neće napisat to pismo pošalji račune koje imaš uz objašnjenje da ste prodali auto. Jesi slala kakve slike? Navodno i to vole vidjet, s obitelji i prijateljima, na odmoru i sl.

Sa extension letter možeš normalno putovat, bilo je pitanje jučer ili prekjučer.

Link to comment
Share on other sites

meni na pismu pise da ne saljem ono sto sam vec slala :/ al bar msm da to ne vazi za bank statements... jbm stvarno ne razumijem isto da te tjeraju da imas neke racune msm nemam nemam ...

ali oni to ne razumiju.. ne znam kod mene su roditelji brat takvi ..skola skola skola niss drugo dok se ne zavrsi

this is what i sent

  • Copy of green card (Danijel Jovicic)
  • Copy of the joint tax returns ( 2011 and 2012)
  • Letter from Fifth Third Bank, which states that we still have a joint account at the bank. Along with the letter, I have provided a couple of bank statements from 2011,2012 and 2013.
  • Copy of the title of our car that we have bought this year, showing joint ownership. (sold car)
  • Copies of various car insurance 6 month coverage notices from 2011,2012,2013. ( sold car)
  • Copy of most recent insurance bill showing both names
  • Copy of most recent insurance card showing both names
  • Copy of 2014 Illinois Registration Identification Card showing both names.
  • Copy of our credit cards ( Fifth Third and Capital One)
  • Copies of our itineraries from our 2012 and 2013 vacation.
  • Pictures

this is what im planning to send:

- letter explaining that i live with my brother and for that reason we don't have any bills

- notarized letter from brother that we live with him and not responsible for any bills ( copy of his ID to prove he lives there as well)

-copy of tax return 2013 ( new one)

- copy of our ids both

- copy of our new vacation itinerary that we planned on June 18, 2014

- 2 affidavit from friends that they have known us

- da odem u statefarm i da mi napisu to pismo da vec od 2011 imamo account with them together... da smo skoro prodali auto

- more pictures

Edited by VolimTe
Link to comment
Share on other sites

meni na pismu pise da ne saljem ono sto sam vec slala :/ al bar msm da to ne vazi za bank statements... jbm stvarno ne razumijem isto da te tjeraju da imas neke racune msm nemam nemam ...

ali oni to ne razumiju.. ne znam kod mene su roditelji brat takvi ..skola skola skola niss drugo dok se ne zavrsi

this is what i sent

  • Copy of green card
  • Copy of the joint tax returns ( 2011 and 2012) Obavezno dodati za 2013
  • Letter from Fifth Third Bank, which states that we still have a joint account at the bank. Along with the letter, I have provided a couple of bank statements from 2011,2012 and 2013. Bank statement svaka tri mjeseca (kompletna, sve stranice) od dobijanja zelene karte do dizanja uslova. Posto je bio RFE poslat, ukljuciti obavezno bank statements od datuma slanja za dizanje uslova.
  • Copy of the title of our car that we have bought this year, showing joint ownership. (sold car)
  • Copies of various car insurance 6 month coverage notices from 2011,2012,2013. ( sold car)
  • Copy of most recent insurance bill showing both names
  • Copy of most recent insurance card showing both names
  • Copy of 2014 Illinois Registration Identification Card showing both names.
  • Copy of our credit cards ( Fifth Third and Capital One) - oboje na kartici? prilozi credit card statement - obicno se moze vidjeti ko je napravio charges.
  • Copies of our itineraries from our 2012 and 2013 vacation.
  • Pictures
  • POsto studiras, imas sta na univerzitetu prijavljeno da je za hitni slucaj kontakt tvoj muz? Napravi kopiju i posalji
  • Isto tako, ako kod doktora imas ispunjeno emergency contact, kopiraj i prilozi.
  • Nemate mobitele na svoje ime?

this is what im planning to send:

- letter explaining that i live with my brother and for that reason we don't have any bills

- notarized letter from brother that we live with him and not responsible for any bills ( copy of his ID to prove he lives there as well)

-copy of tax return 2013 ( new one)

- copy of our ids both

- copy of our new vacation itinerary that we planned on June 18, 2014

- 2 affidavit from friends that they have known us

- da odem u statefarm i da mi napisu to pismo da vec od 2011 imamo account with them together... da smo skoro prodali auto

- more pictures

ROC 2009
Naturalization 2010

Link to comment
Share on other sites

sto se tice telefona... ja sam jos kod svojih roditelja na vezi kao family plan.uvjek sam bila..kad je moj muz stigao u Ameriku njega je moj brat samo dodao na svoj kontrakt na njegov family plan jer u to vrijeme on je tek stigao nije radio.. mozda mogu to da dokazem da zivimo zajedno sa mojim bratom i da moj brat odstampa taj telefonski kontrakt i da dokaze da se brine o nama... ja mislim da bi to bar bio dobar dokaz da zivimo like a family....i da spomene to na njegovom pismu.. jer moji roditelji su takvi gledaju da ja zavrsim tu skolu da se ne brinemo trenutno za racune... imaju strah da cu ja popustit skolu .. imam jos pola semestera do kraja mog faksa i to je to..

Link to comment
Share on other sites

Danas sam kupio kartu za BiH, i odmah sam i za zenu kupio preko iste ove agencije. Znaci za mene oba pravca, za nju samo jedan naravno hehe...

Ali ovo me sad zanima, prvi put cujem tako nesto...HIBRIDNI SEGMENT.

U zene mi na krati ( mislim e ticket) to stavili, znaci dolazi ovamo, sve u redu...recimo ovdje je 20 aprila, a na karti stoji kao da se vraca za London 25 aprila.

Pitao sam osobu koja je uposlena u toj agenciji, i kaze da je to zbog toga da karta bude jeftinija ? Zanima me jel iko imao slicno iskustvo, posto svaki me detalj brine u vezi nje, i dolaska ovamo.

Ovako mi pise u mailu kojeg sam dobio.

Bitna napomena: Hibridni segment na karti gospodje.....je ubacen radi snizenja cijena i bice ponisten nakon njenog odlaska.

Sve mi je to jasno, al da li ce ako joj na POE gledali karte i sve zbuniti ove amere to ?

MSC

I-130 Received date April 24, 2013

NOA1 April, 26 2013

December 03, 2013 Transfer Notice

December 06, 2013 Received hard copy I-797C

Transferred to California Service Center

December 07, 2013 NOA2 APPROVED

January 29,2014 AOS PAID

February 06, 2014 IV PAID

February 12, 2014 I-864EZ mailed

February 12, 2014 DS-260 Support documents sent

February 12, 2014 DS-260 completed

March 12, 2013 CASE CLOSED

April 03, 2014 Interview....



Link to comment
Share on other sites

Ne brini nista za to .. Tako su i mom muzu isto uradili...kad dodje ponisti taj povratni let..mi smo u to vreme platili kartu 900$ a da smo uzeli samo u jednom pravcu trebala je biti oko 2 hiljade

Edited by VolimTe
Link to comment
Share on other sites

E hvala vam puno :)

Da, povratna za mene oko 1400, a za nju u jednom pravcu 1100 rolleyes.gif ...al nema veze, da se i ovo napokon zavrsi ako Bog da.

MSC

I-130 Received date April 24, 2013

NOA1 April, 26 2013

December 03, 2013 Transfer Notice

December 06, 2013 Received hard copy I-797C

Transferred to California Service Center

December 07, 2013 NOA2 APPROVED

January 29,2014 AOS PAID

February 06, 2014 IV PAID

February 12, 2014 I-864EZ mailed

February 12, 2014 DS-260 Support documents sent

February 12, 2014 DS-260 completed

March 12, 2013 CASE CLOSED

April 03, 2014 Interview....



Link to comment
Share on other sites

Uvezi NVC, sad u skorije vrijeme ko je vec prosao proces ili trenutno u procesu, na koji nacin se salju dokumenti, dali je za Bosnu moguce raditi Electronic Processing ili je idlje preko poste?

Link to comment
Share on other sites

 
Didn't find the answer you were looking for? Ask our VJ Immigration Lawyers.
Guest
This topic is now closed to further replies.
- Back to Top -

Important Disclaimer: Please read carefully the Visajourney.com Terms of Service. If you do not agree to the Terms of Service you should not access or view any page (including this page) on VisaJourney.com. Answers and comments provided on Visajourney.com Forums are general information, and are not intended to substitute for informed professional medical, psychiatric, psychological, tax, legal, investment, accounting, or other professional advice. Visajourney.com does not endorse, and expressly disclaims liability for any product, manufacturer, distributor, service or service provider mentioned or any opinion expressed in answers or comments. VisaJourney.com does not condone immigration fraud in any way, shape or manner. VisaJourney.com recommends that if any member or user knows directly of someone involved in fraudulent or illegal activity, that they report such activity directly to the Department of Homeland Security, Immigration and Customs Enforcement. You can contact ICE via email at Immigration.Reply@dhs.gov or you can telephone ICE at 1-866-347-2423. All reported threads/posts containing reference to immigration fraud or illegal activities will be removed from this board. If you feel that you have found inappropriate content, please let us know by contacting us here with a url link to that content. Thank you.
×
×
  • Create New...