Jump to content
malamu

Bosnia and Herzegovina

 Share

2,316 posts in this topic

Recommended Posts

18. februar - datum razgovora biggrin.png drzite mi fige smile.png))

Neka je sa srecom,javi nam kako je prosao razgovor goofy.gifgoofy.gif

(L) So close no matter how far... (L)


IR-1/CR-1 Visa
Event Date
Service Center : Nebraska Service Center
Consulate : Bosnia/Herzegovina
Marriage (if applicable): 2013-09-16
I-130 Sent : 2013-11-23
I-130 NOA1 : 2013-12-1
I-130 RFE : n/a
I-130 RFE Sent : n/a
I-130 Approved : 2014-02-04
NVC Received : 2014-03-25
Received DS-261 / AOS Bill : 2014-03-25
Pay AOS Bill : 2014-04-01
Send AOS Package : 2014-04-12
Submit DS-261 : 2014-03-25
Receive IV Bill : 2014-03-31
Pay IV Bill : 2014-04-01
Send IV Package : 2014-04-12
Case Completed at NVC : 2014-05-19
NVC Left : 2014-05-20
Consulate Received : 2014-05-22
Packet 3 Received : 2014-05-27
Packet 3 Sent : 2014-05-27
Packet 4 Received : 2014-06-10
Interview Date : 2014-06-16
Interview Result : Approved
Visa Received :2014-06-20
US Entry : 2014-07-01
Comments :
Processing
Estimates/Stats : Your I-130 was approved in 65 days from your NOA1 date.

Your interview took 197 days from your I-130 NOA1 date.

Link to comment
Share on other sites

Filed: Timeline

Iko sa slucajem da je rodjen u jednom gradu a zivi u drugom. Dali se potvrde iz mupa/suda moraju vaditi u rodnom gradu ili gradu boravka?

I ja se isto pitam- da li neko zna sigurno odgovor na ovo pitanje? Bas je nejasno gdje se sta vadi...

Takodje- da li i zasto zenska osoba vadi potvrdu o nesluzenju vojnog roka i gdje se to vadi?

Hvala

Pozdravi :-)

Link to comment
Share on other sites

Jedno pitanje za vas..muz ima razgovor u Sarajevu Marta 5-og, za ovu potvrdu na nije sluzio u vojsci....on je imao godinu dana kad je rat poceo. Da li je uopste potrebno to vadidit. I ako jeste, gdje se to vadi od prilike i da li to kosta ista da izvadis tu potvrdu. Ja nisam nista od toga slala a vidim svi pisu o tome. Naravno nema sanse da je sluzio u vojsci jer je bio malan a da za svaki slucaj upitam. Molim vas da neko odgovori na moje pitanje.

Link to comment
Share on other sites

http://travel.state.gov/content/dam/visas/pk%203%20supplements/SAR%20-%20Sarajevo.pdf

Edit: travel.state.gov je nedavno pretrpio velike dizajnerske promjene i nazalost linkovi koji su stavljeni vas vrte u krug. Prije je bilo da se moze naci tacna informacija za svaku zemlju koji dokument (naziv na lokalnom jeziku) se trazi i gdje se ide po njega - ministarstvo, lokalni sud... kao i informacija o dostupnosti dokumenta.

Stavicu update za par dana - moram istraziti ovo.

Edited by milimelo

ROC 2009
Naturalization 2010

Link to comment
Share on other sites

http://travel.state.gov/content/dam/visas/pk%203%20supplements/SAR%20-%20Sarajevo.pdf

Edit: travel.state.gov je nedavno pretrpio velike dizajnerske promjene i nazalost linkovi koji su stavljeni vas vrte u krug. Prije je bilo da se moze naci tacna informacija za svaku zemlju koji dokument (naziv na lokalnom jeziku) se trazi i gdje se ide po njega - ministarstvo, lokalni sud... kao i informacija o dostupnosti dokumenta.

Stavicu update za par dana - moram istraziti ovo.

Milimelo, hvala ti puno za sad. Link radi ok za mene. Ja opet mislim da mu ne treba jer nije sluzio u nikakvoj vojsci...a bio malan kad je bio rat. Opet, ako nadjes nesto slobodno postavi. Pogledat cu, a mozda jos nekom moze pomoci.

Hvala ti puno jos jednom.

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav svima, nova sam ovdje :)

zarucnik i ja uskoro planiramo da podnesemo zahtjev za K1 vizu. Ja trenutno imam vazecu turisticku vizu i planirala sam mu ici u posjetu u ameriku na 3 sedmice. Interesuje me da li neko ima slicna iskustva? Hocu li imati problema pri ulasku u ameriku, jer je k1 viza u pocesu?

Link to comment
Share on other sites

Milimelo, hvala ti puno za sad. Link radi ok za mene. Ja opet mislim da mu ne treba jer nije sluzio u nikakvoj vojsci...a bio malan kad je bio rat. Opet, ako nadjes nesto slobodno postavi. Pogledat cu, a mozda jos nekom moze pomoci.

Hvala ti puno jos jednom.

http://travel.state.gov/content/visas/english/fees/reciprocity-by-country/BK.html

Ovo je link za BH ali moras skrolati dole nize dok ne dodjes do dokumenata:

Police Records

Available. A certificate (Uvjerenje) issued by the Ministry of Interior (Ministarstvo unutrasnjih poslova) shows whether the applicant has been convicted of any crimes and the articles of law involved. A similar document is issued by the Municipal Court (Opstinski Sud) of the district in which the applicant last resided, and shows whether the applicant is currently under investigation in any criminal matter. Visa applicants are required to obtain both documents.

Prison Records

May not be available. A statement of the time spent in a correctional institution can be obtained from the prison in which a person was confined. It does not contain a report of his demeanor during imprisonment.

Military Records

As of January 1, 2006, obligatory military service in BiH has been discontinued (BiH now has only a professional army). All men who in the past completed their obligatory military service (including the service in the former Yugoslav People's Army, "JNA") are in possession of so-called "military record books" ("vojna knjižica"), which lists the dates of their mandatory service, reserve duty, participation in wars, etc.

Po ovome ja bih rekla da ZENSKE ne trebaju nista za military records jer zenske nikad nisu sluzile obavezni vojni rok.

Ja bih kontaktirala ambasadu u SA i trazila pojasnjenje za ove vojne izvode.

Dalje, informacija iz pdf bosanskog pisma koja zahtjeva prevode dokumenata je u kontradikciji sa zvanicnim upustvom koje kaze:

Translation Requirements

All documents not written in English, or in the official language of the country in which application for a visa is being made, must be accompanied by certified translations and submitted to the NVC. The translation must include a statement signed by the translator stating that the:

  • Translation is accurate, and
  • Translator is competent to translate.

Ko zeli da ide linijom manjeg otpora ce prevoditi dokumente - ja nisam i prihvaceni su bez problema jer imaju egzemplare dokumenata i znaju sta gledaju na svakom..

ROC 2009
Naturalization 2010

Link to comment
Share on other sites

Filed: Timeline

Hvala za odgovore milimelo.

jos nesto, kratko: ovo uvjerenje iz suda- jel se vadi u mjestu rodjenja ili u mjestu gdje se boravi? bas ne znam gdje se to vadi .

ako neko ko je vadio taj dokument- zna , ( rodjen u jednom mjestu, boravi u drugom ) - bilo bi dobro cuti.

pozdravi

Link to comment
Share on other sites

Hvala za odgovore milimelo.

jos nesto, kratko: ovo uvjerenje iz suda- jel se vadi u mjestu rodjenja ili u mjestu gdje se boravi? bas ne znam gdje se to vadi .

ako neko ko je vadio taj dokument- zna , ( rodjen u jednom mjestu, boravi u drugom ) - bilo bi dobro cuti.

pozdravi

A similar document is issued by the Municipal Court (Opstinski Sud) of the district in which the applicant last resided, and shows whether the applicant is currently under investigation in any criminal matter.

Po mjestu boravista?

ROC 2009
Naturalization 2010

Link to comment
Share on other sites

Filed: Timeline

A similar document is issued by the Municipal Court (Opstinski Sud) of the district in which the applicant last resided, and shows whether the applicant is currently under investigation in any criminal matter.

Po mjestu boravista?

ako je resided - onda je po mjestu prebivalsita, ne boravista. to reside znace prebivati a residence prebivaliste. Onda je radije po mjestu prebivalsita. Jos cu da provjerim ali mislim da je to to.

Thanks :-)

Link to comment
Share on other sites

ako je resided - onda je po mjestu prebivalsita, ne boravista. to reside znace prebivati a residence prebivaliste. Onda je radije po mjestu prebivalsita. Jos cu da provjerim ali mislim da je to to.

Thanks :-)

ako sta saznas vise, javi :)

Link to comment
Share on other sites

Priblizava se moj razgovor i evo kako sam se organizovala - molim ako neko uoci da sam nesto zaboravila/preskocila/pogresno uradila da mi javi.

Sve sam stavila u jedan veliki registrator, a u njemu sam papire rasporedila prema sljedecim kategorijama (svaka kategorija je u zasebnoj plasticnoj kosuljici):

- Moji papiri (Slika, Intent to marry naslovljen na Ambasadu, sa friskim datumom, Rodni list, Uvjerenje o slobodnom bracnom stanju, Uvjerenje o nekaznjavanju (od MUP-a i Suda), Uvjerenje o nesluzenju vojnog roka), sa tim da mi je ljekar uzeo listing primljenih vakcina, valjda je to ok? DS-160 cu ispuniti preko vikenda i isprintati u ponedjeljak bar code. Placanje svakako ide na licu mjesta.

- J-ovi papiri (Slika, rodni list, kopija prve stane pasosa, intent to marry, w-2 za 2012. i 2013., tax return za 2012. i dokaz da je predao za 2013, pismo poslodavca, I-134 Affidavit of support, pay stubs)

- Dokazi o poslanim/primljenim paketima

- Listing nekoliko Facebook poruka i postova na njegovom/mom zidu (2010. - 2014.) (nisam pretjerivala sa ovim, 15tak stranica)

- Screen-shot mail inboxa gdje se vide svi mailovi koje sam dobila od njega (2010. - 2014.)

- MSN logovi, ali samo voice chats listing

- Skype logovi (par poruka i citav listing svih nasih voice chatova sa datumom i duzinom trajanja razgovora)

- SMS poruke - mozda dvadesetak ukupno, u rasponu 2010. - 2014.

- Album sa 20tak slika

- 214(b) papir koji sam dobila kada sam bila na razgovoru za turisticku vizu prije godinu dana, sa onim papiricem gdje pise redni broj i gdje se vidi datum razgovora.

- Proof of having met in person/proof of relationship - pisma, razglednice, invoice iz hotela u kojem smo odsjeli u Hrvatskoj, invoice za stan od svake posjete, a gdje se vidi i moje i njegovo ime, Car rental contract sa mojim i njegovim imenom, ATM transakcije njegove ovdje i u Hrvatskoj, Bank statements koji potvrdjuju te ATM translakcije, skenirani boarding passes, orbitz listing njegovih kupljenih karata i hotelske rezervacije, dokaz o zakazanom vjencanju iz City Hall u Santa Barbari, njegova boravisna karta ovdje, handwritten porukice koje smo jedno drugom pisali, kopija svih stranica njegovog pasosa, a uz sve to prilazem i NOA2 jer kazu da se i to mora dostaviti.

Jesam li pretjerala sa svim ovim ili bih mozda jos nesto trebala ubaciti? Hvala unaprijed na odgovorima i savjetima! Viber nisam ukljucila jer tamo uglavnom razmjenjujemo crteze lol biggrin.png

Edited by PerditaD
Spoiler

My AOS journey

Date Filed : 2014-11-26

NOA Date : 2014-12-06

RFE: 2014-12-26 (Translation of my international BC)

Bio. Appt. : 2014-12-31

RFE response received by USCIS: 2015-01-06

EAD/AP approved: 2015-02-18

NPIW letter: 2015-03-17

Service request: 2015-09-17

Response to service request: None

Service request 2: 2015-10-23

Service request 2 response: 2015-11-03 - USCIS anticipates a delay

EAD/AP renewal forms sent: 2015-11-04

Letter to Congressman sent: 2015-11-06

EAD/AP renewal electronic NOA1: 2015-11-10 (saying USCIS received and accepted my applications on 2015-11-06)

Email from Congressman's office - reviewing my case, will contact me with info: 2015-11-13

Received No Biometrics Required letter: 2015-11-20

Received letter of continuance asking for another translation of my BC (long story): 2015-11-20 (online status never changed)

Responded to letter of continuance: 2015-11-30

USCIS/DHS in Sacramento received my response (delivery confirmation): 2015-12.01

Received interview letter from Chatsworth office, CA: 2016-01-30

Received response from my congressman: 2016-02.02

AOS interview: 2016-02-10 Result:: RFE for medical

Medical done: 02/20/2016 - 03/03/2016

Medical Received By USCIS (UPS delivery confirmation): 2016-03-08

AOS approval date/Resident since: 2016-03-12

Card received: 2016-03-18

AOS took 15 months, 2 weeks and one day.

 

ROC:

Petition sent: 2018 - 02 - 22

Petition received by USCIS Laguna Niguel: 2018 - 02 - 23

 

 

Link to comment
Share on other sites

 
Didn't find the answer you were looking for? Ask our VJ Immigration Lawyers.
Guest
This topic is now closed to further replies.
- Back to Top -

Important Disclaimer: Please read carefully the Visajourney.com Terms of Service. If you do not agree to the Terms of Service you should not access or view any page (including this page) on VisaJourney.com. Answers and comments provided on Visajourney.com Forums are general information, and are not intended to substitute for informed professional medical, psychiatric, psychological, tax, legal, investment, accounting, or other professional advice. Visajourney.com does not endorse, and expressly disclaims liability for any product, manufacturer, distributor, service or service provider mentioned or any opinion expressed in answers or comments. VisaJourney.com does not condone immigration fraud in any way, shape or manner. VisaJourney.com recommends that if any member or user knows directly of someone involved in fraudulent or illegal activity, that they report such activity directly to the Department of Homeland Security, Immigration and Customs Enforcement. You can contact ICE via email at Immigration.Reply@dhs.gov or you can telephone ICE at 1-866-347-2423. All reported threads/posts containing reference to immigration fraud or illegal activities will be removed from this board. If you feel that you have found inappropriate content, please let us know by contacting us here with a url link to that content. Thank you.
×
×
  • Create New...