Jump to content
malamu

Bosnia and Herzegovina

 Share

2,316 posts in this topic

Recommended Posts

Pozdrav dobri ljudi, evo ja se sada registrovala nakon sto me google doveo na ovu stranicu. Ja sam u USA vec nesto vise od 3 godine i registrovah se ovdje iz 2 razloga. Prvo da nadjem odgovor na svoje pitanje ( ipak prvo mislim na sebe :)):

Ako iko zna nesto vise o mom slijedecem problemu bila bih beskrajno zahvalna. Imam green card i pasos mi istice uskoro. Udata sam i svi americki dokumenti su mi na muzevo prezime a pasos na djevojacko. Ne znam da li cu stici od posla da odem kuci da produzim pasos prije isteka a kada sam zvala konzul da vidim koliko mi vremena treba da produzim pasos i da dodam izmjene ( o bracnom statusu i prezimenu...) u isti - oni su mi rekli da mi treba 4 mjeseca samo da prijavim brak. Da mi je puno jednostavnije da to sve dole zavrsim. Tako da sam sada u toj nekoj cudnoj situaciji - zacarani krug. Neki su mi pomenuli neke bijele i plave pasose - ali kada guglam iste ne nailazim na konkretne odgovore. Sutra ujutro zovem uscis a u medjuvremenu se obracam vama. AKo ika zna sta je najbolje da radim - bila bih zahvalnba. Btw. da li je neko strasno krivicno djelo ako se napravim luda i samo produzim pasos sa istim podacima tj. prezimenom?

A drugi razlig sto se registrovah na ovaj forum je djevojka koja je dosla u St. Louis. Sjetih se sebe ne bas tako davno. Prvo, St. Louis je super grad ako ga gledas pravim ocima. Tamo gdje sam ja isla nije bilo nasih i ne zalim se zbog toga. Toplo ti preporucujem Botanical garden, Central West End,Forest park ljeti na biciklu je nesto predivno, zimi je tu za klizanje, ostala desavanja u gradu mozes naci na slijedecoj stranici http://www.townplannerstl.com/, a kada se pozelis nase raje koja koliko toliko drugacija od turbo folk parade idi u Plato. Samo da znas da u St. Louisu mozes cesto naci super jezz uzivo. To je meni bila zanimacija prvo ljeto - trazila sam kafane sa super jezzom. I nasla sam ih puno :). Ima ovdje i super ljudi - samo se malo teze nalaze - kao i svugdje :). Dobro dosla i nadam se da ti nece nedostajati ljudi i zivot u BiH kao sto meni nedostaju :(, ali to ne znaci da ne trebam da uzivam ovdje.

Pozdrav

Pozdrav,

Ja sam isla u Bosnu u decembru 2010. Imala sam stari pasos (nije biometrijski) na djevojacko prezime, pa sam i kartu kupila na to prezime. Dok sam putovala prema Bosni niko me nista nije pitao. Isli smo preko Amsterdama, ali smo se tamo zatekli kada su otkazivali letove, pa smo tako i mi zapeli tamo dva dana. Posto nisam imala biometrijski pasos morala sam cekati da mi daju vizu tako da mogu izaci sa aerodroma. To nije bio toliko problem, vjerovatno jer sam imala green card i moj muz koji je USC bio sa mnom. Ali nas je usporilo i citav taj proves oko otkazivanja leta, dobijanja vize, cekanja cijeli dana na aerodromu da bi nam rekli da moramo ici u neki hotel, pa jedva nasli prevoz, mi se smucio. Ali dobro.

U Bosni sam pokusala registrovati brak. Nije uspjelo, iako sam imala sve dokumente osim uvjerenja o drzavljanstvu. Nisam mislial ni da treba jer na stranici konzulata pise da moze kopija pasosa. Medjutim meni u opstini nisu htjeli primiti kopiju pasosa jer to kao nije nikakav dokaz o drzavljanstvu. Ja nisam rodjena u Sarajevu, a nisam mogla ici u rodno mjesto iz vise razloga. Cak sam pokusala vidjeti je li mogu izvaditi uvjerenje o drzavlajnstvu u Sarajevu posto koliko se sjecam jednom davno jesam, i mislila sam da zakon kaze da ako si se zadesio u Federaciji na pocetku rata da ti se onda drazavljanstvo vadi u Federaciji. Ali hajde mozda ja to nisam sve razumjela kako treba, i mozda me sjecanje dobro ne sluzi. :P Uglavnom nisam uspjela registrovati brak. A o promjeni prezimena i licne karte da ne govorim. To bi tek bila procedura.

Izvadila sam novi pasos na djevojacko prezime i tako se vratila kuci u USA. Pokazivala sam green card (sa novim prezimenom) i paosos, i niko me nista nije peglao. Jedino u Amsterdamu, prije ukrcavanja na zadnji let prema USA, sam pokazala oba pasosa. Znaci uz sebe sam imala novi paosos, stari pasos, vjencani list i green card.

Sad sam kao spakovala dokumente da posaljem preko konzulata, ali ne znam hoce li upaliti posto jos uvijek nemam uvjerenje o drzavljanstvu. A nije me nesto ni briga.

Pitam se da li ima ljudi koji niakd nisu promjenili prezime, pa su u Bosni jos uvijek pod djevojackim prezimenom?!

10z8daa.jpg1267okh.jpg14o8ygx.jpg

NOA date for I-485, AP and EAD 12/21/2009

RFE date 01/06/2010 ...RFE response recieved 01/27/2010

Biometrics date 01/19/2010

Transfer Date (CSC) 02/04/2010

AP/EAD Approved Date 02/05/2010

AP Received Date 02/11/2010

EAD Received Date 02/16/2010

I-485 - Last touch 02/24/2010

Service Request -06/21/2010

06/24/2010 - touch

07/10/10..07/28/10..07/29/10...touch

07/29/2010 - GC approved

Link to comment
Share on other sites

Tako je prosla i moja kolegica (oni su radili AOS sa turisticke vize). U BiH su joj trazili ovjerenu i prevedenu kopiju vjencanog lista i da je ovjeri i potpise sekretar drzave kao sto je na apostile - sto apsolutno nije moguce! Na kraju je odustala od registracije braka, promjene dokumenata i sad ceka da se prijavi za drzavljanstvo i uzme pasos.

Moj savjet, ako ti pasos ne istice prije dobivanja drzavljanstva, uzmi americki pasos, manje ces problema u zivotu imati. Ja svoj bosanski nisam dotakla odkad sam uzela drzavljanstvo, istice ove godine i nemam ga namjeru produzavati.

ROC 2009
Naturalization 2010

Link to comment
Share on other sites

Filed: Other Timeline

Pozdrav svima!

Moze li mi neko reci da li je iko od vas imao problema oko zdravstvenog kartona.

Ja svoj nigdje nemogu da nadjem.Ne znam sta da radim.

Ja sam isto dosla bez kartona. Prvi mi je izgorio zajedno sa ambulantom a drugi su mi izgubili kada su se selili sa privremene lokacije :). Isto kao da sam rasla u nekoj zabiti a ne u Sarajevu. Obisla sam sve moguce institucije pokusavajuci dobiti papir o primljenim vakcinama ali zbog nepostojanja kartona - nisu mi htjeli dati nista. Za sada nisam imala nikavih problema. Ali moj muz je imao - trebao je dobiti neki posao u jednoj bolnici - i odbili su ga jer nema dokaz o primljenim vakcinama u djetinjstvu. A covjek radi vec 8 godina u bolnici ( ali sa drugacijom procedurom). Tako da mozes imati problema - ali su ti male sanse :). Dont sekirli bi hairli. Ja radim u drzavnoj instituciji i niko mi nije trazio nikakav papir niti zdravstveno uvjerenje ( to me bas cudi ). Samo provjeru FBI...

Link to comment
Share on other sites

Dobio je vizuu!!!! proslo je sve super!!! dragi je imo razgovor u 2 zavrsijo je za mozda 20-25 minuta, pitali su ga oko 5 pitanja.

kako ste se uponzali?

kako ste se zarucili? jesi klekno na jedno koljeno?

kako joj se mati i otac zovu?

sta ona radi? gdje radi? koliko zaradi?

slike nisu ni trazili imala je one sto sam poslala sa I-130. Vizu je dobio odma isti dan, rekli su mu da dodze u 5 ponju i sve je ok :)

07/31/2010 - MARRIED!!

09/01/2010 - HAD TO LEAVE :(

STARTED JOURNEY @

USCIS - CSC:

09/07/2010 - I-130 SENT

09/13/2010 - NOA1

11/21/2010 - STILL WAITING :(

12/07/2010 - APPROVED!!!!!! EMAIL & TXT

12/13/2010 - RECEIVED NOA2 HARD COPY

NVC:

12/20/2010 - NVC RECEIVED

12/23/2010 - RECEIVE I-864 BILL

12/23/2010 - EMAILED DS-3032

12/23/2010 - PAY INVOICE

12/27/2010 - I-864 SHOWS PAID SENT AOS FORMS

12/30/2010 - RECEIVE IV BILL

12/30/2010 - PAID IV BILL

01/04/2010 - IV SHOWS PAID

01/04/2010 - RECEIVE INSTRUCTION PACKET

01/10/2010 - SENT IV FORMS EXPRESS MAIL

01/18/2010 - STILL WAITING....

01/19/2010 - NVC Automated Msg - All documents RCVD

01/20/2010 - Possible RFE :( "We have reviewed your documents and found missing or incomplete Information"

01/21/2010 - CLD NVC - FALSE RFE!!! Just waiting on DS230 to be processed :D

01/23/2010 - HOPING FOR A CASE COMPLETE.......

02/03/2010 - SIF!!!!!!!!

02/04/2010 - Case Complete!!

02/14/2010 - No interview YET

02/15/2010 - INTERVIEW!!! MARCH 3RD 2011

03/02/2010 - Hubby recieved call from the embassy in SA interview rescheduled for MARCH 9th 2011

Link to comment
Share on other sites

Filed: Country: Bosnia-Herzegovina
Timeline

Dobio je vizuu!!!! proslo je sve super!!! dragi je imo razgovor u 2 zavrsijo je za mozda 20-25 minuta, pitali su ga oko 5 pitanja.

kako ste se uponzali?

kako ste se zarucili? jesi klekno na jedno koljeno?

kako joj se mati i otac zovu?

sta ona radi? gdje radi? koliko zaradi?

slike nisu ni trazili imala je one sto sam poslala sa I-130. Vizu je dobio odma isti dan, rekli su mu da dodze u 5 ponju i sve je ok :)

Jupiii, cestitam! :)

8/9/10 Wedding

9/2/10 I-130 sent

9/10/10 NOA1

12/27/10 I-130 approved

12/29/10 NVC recieved

01/04/11 DS 3032/I 864 Bill rec. And paid

01/06/11 AOS mailed

2/3/11 DS3032 precessed by NVC

2/3/11 IV Bill rec and paid

2/8/11 DS 230 and all docs. Mailed from SA via DHL

2/10/11 DHL delivered

2/16/11 Docs in review

2/23/11 SIF

2/24/11 Case complete

3/3/11 Interview date assigned (April 12)

Link to comment
Share on other sites

Filed: Country: Bosnia-Herzegovina
Timeline

Jupiii, cestitam! :)

POslala sam ti PP, hajd kad stignes odgovori mi please!

Hvala :)

8/9/10 Wedding

9/2/10 I-130 sent

9/10/10 NOA1

12/27/10 I-130 approved

12/29/10 NVC recieved

01/04/11 DS 3032/I 864 Bill rec. And paid

01/06/11 AOS mailed

2/3/11 DS3032 precessed by NVC

2/3/11 IV Bill rec and paid

2/8/11 DS 230 and all docs. Mailed from SA via DHL

2/10/11 DHL delivered

2/16/11 Docs in review

2/23/11 SIF

2/24/11 Case complete

3/3/11 Interview date assigned (April 12)

Link to comment
Share on other sites

Tako je prosla i moja kolegica (oni su radili AOS sa turisticke vize). U BiH su joj trazili ovjerenu i prevedenu kopiju vjencanog lista i da je ovjeri i potpise sekretar drzave kao sto je na apostile - sto apsolutno nije moguce! Na kraju je odustala od registracije braka, promjene dokumenata i sad ceka da se prijavi za drzavljanstvo i uzme pasos.

Moj savjet, ako ti pasos ne istice prije dobivanja drzavljanstva, uzmi americki pasos, manje ces problema u zivotu imati. Ja svoj bosanski nisam dotakla odkad sam uzela drzavljanstvo, istice ove godine i nemam ga namjeru produzavati.

Tako ce izgleda i biti. Cak i ako posaljem preko konzulata sigurno ce opet nesto faliti.

Maida&Edin, cestitam!:star:

Edited by malamu

10z8daa.jpg1267okh.jpg14o8ygx.jpg

NOA date for I-485, AP and EAD 12/21/2009

RFE date 01/06/2010 ...RFE response recieved 01/27/2010

Biometrics date 01/19/2010

Transfer Date (CSC) 02/04/2010

AP/EAD Approved Date 02/05/2010

AP Received Date 02/11/2010

EAD Received Date 02/16/2010

I-485 - Last touch 02/24/2010

Service Request -06/21/2010

06/24/2010 - touch

07/10/10..07/28/10..07/29/10...touch

07/29/2010 - GC approved

Link to comment
Share on other sites

Evo i mene nije bilo odavno po malo citam ovo, kad se dode u Ameriku ima se puno obaveza, istina ziva!

Dobio sam i radnu dozvolu, medutim radnu dozvolu samo sto sam dobio dobio sam i Green Card, tako da je sve gotovo za sada do neke 2godine kad se to valjda provjerava sve, onda za 3 predajem za pasos da ne moram vaditi vize vise nikad haha

Diplomu su mi priznali svu, dali 120kredita i visok GPA, najsretniji dan u zivotu mom hehe

trenutno sma u procesu trazenja posla, zelim biti teacher hehe vec sam se usaltao u jednu skolu i ide to lagano.

Sto se tice zivota na Floridi, ma milna ziva, od plaze, Disneya i ostalih zafrkancija, ljudi su dobro, ko moze pomogne ko ne moze uputi lijepu rijec.

Cujemo se ponekad na forumu ako vrijeme bude dozvoljavalo...

Link to comment
Share on other sites

Filed: Country: Montenegro
Timeline

Pozdrav svima !

Moja djevojka koja zivi u USA prije 3 mjeseca je poslala aplikaciju za K1 vizu...

Onda su joj poslali formular G-325 da ispuni ona i ja ,sto smo i uradili.

G-325 je poslala sa sljedecim dokumentima:

1. popunjen formular I-129F

2. popunjen formular G-325a

3. izjavu da nameravavamo da se vencamo u roku od 90 dana po moom ulasku u USA, na engleskom

4. po jedna pasoska slika od nas oboje

5. dokaz da sno se sreli u zadnje 2 godine (slike, hotelski racuni, stranica njegovog pasosa sa pecatima...)

6. kopija njenog USA pasosa (sve stranice) , kopija njegovog izvoda iz knjige rodjenih, i kopija njegovog sertifikata o naturalizaciji

7. i cek-taksu za I-129F. (oko 400 $ )

03.03.2011 smo dobili izvjestaj iz banke da je cek akceptiran, to jest da je unovcen.

Da li toznaci da nam je predmet usao uobradu , i sta dalje treba da radimo ???

Zamolio bih da me ne saljete na neke linkove vec da ako neko ima pojma , neka mi to fino pojasni na nasem jeziku .

Link to comment
Share on other sites

Filed: Citizen (apr) Country: Serbia
Timeline

Pozdrav svima !

Moja djevojka koja zivi u USA prije 3 mjeseca je poslala aplikaciju za K1 vizu...

Onda su joj poslali formular G-325 da ispuni ona i ja ,sto smo i uradili.

G-325 je poslala sa sljedecim dokumentima:

1. popunjen formular I-129F

2. popunjen formular G-325a

3. izjavu da nameravavamo da se vencamo u roku od 90 dana po moom ulasku u USA, na engleskom

4. po jedna pasoska slika od nas oboje

5. dokaz da sno se sreli u zadnje 2 godine (slike, hotelski racuni, stranica njegovog pasosa sa pecatima...)

6. kopija njenog USA pasosa (sve stranice) , kopija njegovog izvoda iz knjige rodjenih, i kopija njegovog sertifikata o naturalizaciji

7. i cek-taksu za I-129F. (oko 400 $ )

03.03.2011 smo dobili izvjestaj iz banke da je cek akceptiran, to jest da je unovcen.

Da li toznaci da nam je predmet usao uobradu , i sta dalje treba da radimo ???

Zamolio bih da me ne saljete na neke linkove vec da ako neko ima pojma , neka mi to fino pojasni na nasem jeziku .

Jeste, predmet vam je usao u obradu. :dance: Sada preostaje najtezi deo - CEKANJE . :wacko:

Za jedno 2-3 nedelje (racunajuci od 03.03.2011.) ona ce dobiti NOA1 (Notice of Action - koja potvrdjuje da je peticija otvorena, usla u obradu). Sledece je: PONOVO CEKANJE :bonk:, ovog puta, par meseci (u mom slucaju, isto K1, 4 meseca), dok ne dobije NOA2 - da je peticija odobrena. Sada je vreme za tebe da pocnes da prikupljas dokumeta koja ce ti trebati za intervju u ambasadi.

Za oko 2 nedelje od NOA2, vas Service Center salje vasu peticiju u NVC (National Visa Center) i sada bi sve trebalo da pocne da se krece mnogo brze :yes:, a za otprilike 1-4 nedelje oni salju vasu odobrenu peticiju Americkoj ambasadi (mozes da zoves ambasadu da vidis da li su dobili peticiju). Nakon toga, za oko 1-2 nedelje, ti ces dobiti pismo od ambasade sa formularima i ceklistom sta ti sve treba za intervju. Popunis formulare i prikupis sva potrebna dokumenta i to posaljes ambasadi. Mozes da zoves ambasadu da zakazes intervju ili da cekas da ti oni za oko nedelju dana posalju datum intervjua. Pre intervjua treba da obavis medicinski pregled.

To bi ukratko, bilo to. Meni je najtezi deo bio cekanje. Intervju nije bio nista strasno, sve ukupno 10 min. gledanja nasih slika i pitanja tipa gde smo se upoznali, koliko puta videli...

Srecno!

N-400: filled online on May 8th, 2021

Biometric Reuse Notice: May 8th, 2021
Interview: May 10th, 2022 - Interview De-Scheduled

Interview rescheduled on May 11th, 2022

New Interview: Jun 27th, 2022 - Approved 🥳

Oath Ceremony: July 14th, 2022

 

Link to comment
Share on other sites

Procesor jesi nabavio pismo iz policije u Holandiji? Trazice ti ga sigurno jer si morao navesti sve boravke preko 6 mjeseci u svim drzavama u kojima si boravio. Ako nisi naveo ocekuj probleme.

ROC 2009
Naturalization 2010

Link to comment
Share on other sites

 
Didn't find the answer you were looking for? Ask our VJ Immigration Lawyers.
Guest
This topic is now closed to further replies.
- Back to Top -

Important Disclaimer: Please read carefully the Visajourney.com Terms of Service. If you do not agree to the Terms of Service you should not access or view any page (including this page) on VisaJourney.com. Answers and comments provided on Visajourney.com Forums are general information, and are not intended to substitute for informed professional medical, psychiatric, psychological, tax, legal, investment, accounting, or other professional advice. Visajourney.com does not endorse, and expressly disclaims liability for any product, manufacturer, distributor, service or service provider mentioned or any opinion expressed in answers or comments. VisaJourney.com does not condone immigration fraud in any way, shape or manner. VisaJourney.com recommends that if any member or user knows directly of someone involved in fraudulent or illegal activity, that they report such activity directly to the Department of Homeland Security, Immigration and Customs Enforcement. You can contact ICE via email at Immigration.Reply@dhs.gov or you can telephone ICE at 1-866-347-2423. All reported threads/posts containing reference to immigration fraud or illegal activities will be removed from this board. If you feel that you have found inappropriate content, please let us know by contacting us here with a url link to that content. Thank you.
×
×
  • Create New...