Jump to content
malamu

Bosnia and Herzegovina

 Share

2,316 posts in this topic

Recommended Posts

Meni su u ambasadi u Zagrebu dali kopiju onog ljecnickog papira koji sam radila za intervju u ambasadi i to smo skopirali i poslali zajedno s AOS papirima (iako bi to trebalo biti vec u paketu koji valjda ovi s POE salju za AOS. Vidjela sam da dosta ljudi to nije slalo s AOS papirima i sve je proslo u redu.

Ako zelis zbog sebe imati mira probaj mozda zvati doktora koji ti je te papire potpisao ili ambasadu ako oni imaju kopiju, ali mislim da neces imati problema.

Ja sam inace te papire dobila u ambasadi zajedno u koverti sa slikom pluca.

Isto ovako - izdata viza u ZG i dali mi kopiju medicinskog da imam za sebe. Mozda da aplikanti u Sarajevu traze da im se napravi kopija prije nego im sa izda misteriozna koverta?

Sandro je u Sarajevu imao pregled i kada je pitao doktoricu kopiju dokumentacije od ljekarskog da ima za sebe tek mu je nakon duzeg neckanja dala. Bila je dobro iznenadjena tim pitanjem sto mi govori da niko prije nije nesto slicno pitao. To me cudi - pacijenti bi trebali imati pravo na svu dokumentaciju od doktora. Eto, ipak mu je dala kopiju da ima za svaki slucaj ako se nesto negdje izgubi, ili ako zatreba kad dodje u USA.

Link to comment
Share on other sites

Meni su u ambasadi u Zagrebu dali kopiju onog ljecnickog papira koji sam radila za intervju u ambasadi i to smo skopirali i poslali zajedno s AOS papirima (iako bi to trebalo biti vec u paketu koji valjda ovi s POE salju za AOS. Vidjela sam da dosta ljudi to nije slalo s AOS papirima i sve je proslo u redu.

Ako zelis zbog sebe imati mira probaj mozda zvati doktora koji ti je te papire potpisao ili ambasadu ako oni imaju kopiju, ali mislim da neces imati problema.

Ja sam inace te papire dobila u ambasadi zajedno u koverti sa slikom pluca.

Isto ovako - izdata viza u ZG i dali mi kopiju medicinskog da imam za sebe. Mozda da aplikanti u Sarajevu traze da im se napravi kopija prije nego im sa izda misteriozna koverta?

Sandro je u Sarajevu imao pregled i kada je pitao doktoricu kopiju dokumentacije od ljekarskog da ima za sebe tek mu je nakon duzeg neckanja dala. Bila je dobro iznenadjena tim pitanjem sto mi govori da niko prije nije nesto slicno pitao. To me cudi - pacijenti bi trebali imati pravo na svu dokumentaciju od doktora. Eto, ipak mu je dala kopiju da ima za svaki slucaj ako se nesto negdje izgubi, ili ako zatreba kad dodje u USA.

Ne i ne - AMBASADA treba da dadne kopiju medicinske dokumentacije (zajedno sa kopijama nalaza za HIV i pluca). Ako im niko ne trazi onda nece ni dati. Ja sam rekla da su mi u ZG ambasadi unaprijed napravili i dali kopiju cisto da imam.

Pacijenti u BiH nemaju pravo ni nasta - ja nisam dobila kopiju svog medicinskog kartona u SA dok nisam otisla na jedan forum sa tim i onda kontaktirala direktora JU Domovi zdravlja.

ROC 2009
Naturalization 2010

Link to comment
Share on other sites

cawwwwooooo :) danas sam zvala ambasadu u Sarajevu da zakazem vjereniku termin ono cisto da mu daju informacije sta je njemu tamo potrebno prije nego sto predamo za vjerenicku vizu medjutim oni su mi rekli da nema sanse da zakazem termin za te stvari...i kao moram imat dokaz da sam vec predala..da bi on mogao sa njima razgovarati..i teta mi je rekla da oni ovde u Americi imaju sve odgovore na to.......ja sam zvala ovde... ali momak covjek sta je vec sto je se javio on mi je rekao da nazovem ambasadu u Sarajevu...joj boze...bas sam malo zbunjena .niko ne moze da objasni =///// cudno..ili nije htjeo da gubi svoje vrijeme haha dok mi objasni.....volila bi vase misljenje..posto vidim mnogi ste to sve prosli...sta treba za pocetak ovo ono....sta najvise traze..kada predam za vizu koliko njegov pasos mora da bude star..nesto sam cula ne moze biti stariji od 6 mjeseci......i isto za dokaze da sam ga vidila...sta je najbolje da imam mislim ja nemam karte sto sam tamo isla..pobacala sam to :(((((((((..ali imam zadnji put sto sam isla obican papir ono u koliko imam let ovo ono..ali to nije karta..samo kao racun.i ima onaj receipt sa tim papirom..ali imam one pecate u pasosu i slike emailove i chat messages...da li je to njima dovoljno? ...isto za vakcine.......moj vjernik je rodjen u Tuzli moze li tamo da ode u dom zdravlja ili gde vec da izvadi taj listic sa vakcinama....bar neke vakcine...znam sigurno da ce morat primit jos neke...doktori su mu slaba tacka haha.. ja mislim pao bi unesvjest kada bi vidio iglu :D..jbt mogu odma da ga obore na vizi ako mi padne unesvjest ;D ..da li mora da ima te vakcine prije lijekarskog u bosni gdje se vec ide //u zagreb???????????? hvala unapred

Link to comment
Share on other sites

cawwwwooooo :) danas sam zvala ambasadu u Sarajevu da zakazem vjereniku termin ono cisto da mu daju informacije sta je njemu tamo potrebno prije nego sto predamo za vjerenicku vizu medjutim oni su mi rekli da nema sanse da zakazem termin za te stvari...i kao moram imat dokaz da sam vec predala..da bi on mogao sa njima razgovarati..i teta mi je rekla da oni ovde u Americi imaju sve odgovore na to.......ja sam zvala ovde... ali momak covjek sta je vec sto je se javio on mi je rekao da nazovem ambasadu u Sarajevu...joj boze...bas sam malo zbunjena .niko ne moze da objasni =///// cudno..ili nije htjeo da gubi svoje vrijeme haha dok mi objasni.....volila bi vase misljenje..posto vidim mnogi ste to sve prosli...sta treba za pocetak ovo ono....sta najvise traze..kada predam za vizu koliko njegov pasos mora da bude star..nesto sam cula ne moze biti stariji od 6 mjeseci......i isto za dokaze da sam ga vidila...sta je najbolje da imam mislim ja nemam karte sto sam tamo isla..pobacala sam to :( ((((((((..ali imam zadnji put sto sam isla obican papir ono u koliko imam let ovo ono..ali to nije karta..samo kao racun.i ima onaj receipt sa tim papirom..ali imam one pecate u pasosu i slike emailove i chat messages...da li je to njima dovoljno? ...isto za vakcine.......moj vjernik je rodjen u Tuzli moze li tamo da ode u dom zdravlja ili gde vec da izvadi taj listic sa vakcinama....bar neke vakcine...znam sigurno da ce morat primit jos neke...doktori su mu slaba tacka haha.. ja mislim pao bi unesvjest kada bi vidio iglu :D ..jbt mogu odma da ga obore na vizi ako mi padne unesvjest ;D ..da li mora da ima te vakcine prije lijekarskog u bosni gdje se vec ide //u zagreb???????????? hvala unapred

Jovana,

nazalost su upravu, tek kad imas case number oni ti daju informacije. Vidi - pasos ako nema ili mu uskoro istice moze sada predati i dobice onaj novi, biometrijski. Dokazi da ste se vidjeli u zadnje dvije godine su vazni ako ne i glavni. Ako imas pecate u pasosu za ulazak u BiH iskopiraj ih, oznaci onim higlighterom i prilozi - to je dokaz da si u to vrijeme bila u Bosni. Vakcine - ako je dosada primio sve sto je trebao, onda samo neka ponese stare knjizice. Inace, na ovom pdfu mozes vidjeti koje mu vakcine trebaju http://www.cdc.gov/ncidod/dq/pdf/ti-03/appdx-a_693vacc.pdf pa ako ih nije imao, neka ode u svoj lokalni odjel za javno zdravstvo da mu daju (jeftinije nego da prima vakcine kad ide na pregled). Onda neka proba da uzme WHO zutu knjizicu vakcinacija - tete prepisu koje je sve vakcine primio ili iz knjizice ili po datumu rodjenja. Ja bih uzela vakcine dosta ranije prije ljekarskog, cisto ako su neke od onih sto se moraju 2-3 doze uzeti - npr tetanus.

Sto se ljekarskog pregleda tice ambasada ima odredjene doktore koji to rade i svi su u SA koliko sam vidjela. Zarucnik ce morati doci na ljekarski pregled u SA (u moje vrijeme se islo u ZG za ljekarski i vizu - kraj 2006 pocetak 2007).

Ako imas jos pitanja javi!

Sretno sa aplikacijom :star:

ROC 2009
Naturalization 2010

Link to comment
Share on other sites

cawwwwooooo :) danas sam zvala ambasadu u Sarajevu da zakazem vjereniku termin ono cisto da mu daju informacije sta je njemu tamo potrebno prije nego sto predamo za vjerenicku vizu medjutim oni su mi rekli da nema sanse da zakazem termin za te stvari...i kao moram imat dokaz da sam vec predala..da bi on mogao sa njima razgovarati..i teta mi je rekla da oni ovde u Americi imaju sve odgovore na to.......ja sam zvala ovde... ali momak covjek sta je vec sto je se javio on mi je rekao da nazovem ambasadu u Sarajevu...joj boze...bas sam malo zbunjena .niko ne moze da objasni =///// cudno..ili nije htjeo da gubi svoje vrijeme haha dok mi objasni.....volila bi vase misljenje..posto vidim mnogi ste to sve prosli...sta treba za pocetak ovo ono....sta najvise traze..kada predam za vizu koliko njegov pasos mora da bude star..nesto sam cula ne moze biti stariji od 6 mjeseci......i isto za dokaze da sam ga vidila...sta je najbolje da imam mislim ja nemam karte sto sam tamo isla..pobacala sam to :(((((((((..ali imam zadnji put sto sam isla obican papir ono u koliko imam let ovo ono..ali to nije karta..samo kao racun.i ima onaj receipt sa tim papirom..ali imam one pecate u pasosu i slike emailove i chat messages...da li je to njima dovoljno? ...isto za vakcine.......moj vjernik je rodjen u Tuzli moze li tamo da ode u dom zdravlja ili gde vec da izvadi taj listic sa vakcinama....bar neke vakcine...znam sigurno da ce morat primit jos neke...doktori su mu slaba tacka haha.. ja mislim pao bi unesvjest kada bi vidio iglu :D..jbt mogu odma da ga obore na vizi ako mi padne unesvjest ;D ..da li mora da ima te vakcine prije lijekarskog u bosni gdje se vec ide //u zagreb???????????? hvala unapred

Jovana,

ne uznemiruj se sada oko vakcina. Taj korak ti tek stize dosta kasnije i vrlo je jednostavno dobiti potvrdu o vakcinama u bilo kojoj bolnici/domu zdravlja u BiH jer smo mi svi (uglavnom) kao djeca u bivsoj Jugoslaviji morali dobiti sve vakcine (za nas malo starije). Evo sta ti treba da pocnes za vjerenicku vizu:

->Prvo: Kupi printer u boji i skener sa mogucnoscu kopiranja jer ce ti definitivno trebati za sve ovo sto te ceka (oko $100- $150 ja nasla Bestbuy-u). Sve sto radis kopiraj da imas jer ce ti trebati za druge korake kasnije, (green card i slicno...)

->Drugo: Ispuni formular I-129F (K1 viza) (uputstva i sama aplikacija u PDF formatu se moze downlodirati sa website-a: http://www.uscis.gov/portal/site/uscis. Pod "FORMS" i onda "FAMILY BASED FORMS" Tu su ti sva uputstva za aplikaciju koju vjerenik u Americi predaje na Vermont Service Center (VSC) ili California Service Center (CSC) zavisno od toga gdje trenutno zivis u Americi. Sve ti je u uputstvima za I-129F, ama bas sve.

-> Ukratko cega se sjecam da je u tim uputstvima za I-129F: (izvini ako se ne sjecam svih detalja):

1) Posalji cek od $455.00 dolara (processing fee)

2) Ispunjen formular I-129F

3) Ispunjen formular G-325 za tebe i vjerenika (biografske informacije - 4 kopije)

4) Letter of Intent za oboje vas (primjeri su na VJ website-u pod EXAMPLE FORMS)

5) Proof of citizenship za vjerenika u Americi (Pasos koji vrijedi jos 5 god ili "certificate of naturalization" ovjerena kopija)

6) Proof of having met in the past 2 yrs: slike su izgleda najbitnije, avionske karte (boarding pass ili racun da si kupila), racuni i slicno.

7) Proof of ongoing relationship: telefonski pozivi, skype/msn chat... i sve ostalo pod #6.

8) par slika ne starijih od 3 mjeseca za dokumentaciju

-> Kad to sve predas dobijes NOA 1 (notice of acceptance) sto je samo obavijest da su primili aplikaciju (i unovcili cek). Onda mozes u svoj VJ timeline poceti unositi informacije pod "my assistant" i "update my timeline".

-> Nakon toga predstoji mukotrpno cekanje za NOA 2 sto ti je zapravo odobrenje aplikacije. Mi smo cekali 2 mjeseca sto je strasno kratko! (Svaki dan smo po 500 puta bili na "igor's list" gdje su svi VJ-ovci koji su izmedju NOA1 i NOA2... Sada ide mnogo brze nego prije par mjeseci sto je za vas dobra stvar.

-> Nakon sto dobijete NOA2 VSC(ili CSC) salje aplikaciju u Sarajevo na ambasadu preko neceg sto se zove NVC (National Visa Center). Tu ti uzme 5 do 20 dana ili vise.

-> Kada ambasada u Sarajevu primi pismo iz NVC-a tek onda oni saznaju za vas. Tada vam salju pismo koje se zove paket #3 gdje su daljna uputstva.

U tim upotsvrima je izmedju ostalog potrebno izvaditi: potrvdu o vakcinama, ljecnicki pregled, njegov rodni list (predpostavljam da ti je vjerenik u BiH), potvrdu o nekaznjavanju iz suda i iz MUP-a (ta iz mupa se vadi iz mjesta rodjenja, ne mjesta gdje zivis jer se svi kriminalni rekodi i BiH po maticnom broju vracaju o tebi u tvoje mjesto rodjenja), potvrdu o zenidbi prije sa razvodom ili potvrdu o tome da nije nikada prije bio ozenjen. Treba vazeci pasos (mislim da jos traje 6mj ali nisam sigurna) i 5 slika i jos 3 formulara a uputstva ti oni daju za te formulare koji se rade na internetu i pritaju kuci. Nakon sto to sve prikupis zovnes ih i zakazes intervju. Obavis medicinski pregled gdje ti doktor sve kaze i pogleda taj papiric sa vakcinama koji izgleda samo doktor gleda a za njega niko na intervju-u ne pita. Doktor salje formulare na ambasadu - ti mozes dobiti kopiju za svoju arhivu.

-> Tek kad zakazes intervju u ambasadi u Sarajevu mozes prici ambasadi. Vjerenik iz Amerike ne smije biti prisutan intervjuu (to su nama jucer rekli!) sto mi je bilo iznenadjujuce. Moram ti priznati nisu bas bili ljubazni preko telefona.

-> Nakon intervjua dobijas vizu isti dan ili sutradan i odmah mozes kupiti kartu za Ameriku.

Izvini ako se ne sjecam svih detalja i moguce je da se stvari i mjenjaju tako da ti je najbolje da temeljito i detaljno procitas sva uputstva na VJ-u i najvise na USCIS website-u za sada. Nadam se da ovo pomaze i sretno!

Link to comment
Share on other sites

Da, i slazem se sa prijasnjim postom sto se tice vakcina. Ako nemas knjizicu ili ih ne mozes zatraziti iz lokalnog doma zdravlja ili slicno (ako ih je dobio prije a nema knjizicu) nije problem ni da ih dobije jedno par mjeseci prije moguceg medicinskog pregleda. U svakom slucaju nama su vakcine bile najmanji problem. Teze je bilo izvaditi dokumentaciju iz raznih ustanova u BiH i pravilno popuniti sve formulare i potpisati se gdje treba da ne bi bilo gresaka i zastoja u procesu.

Link to comment
Share on other sites

Ej raja ;)

Evo i ja sam ispunio G-325 i Letter of intent i sve to potpisao i poslao poštom za USA (po jedan primjer)...

valjda je sa ovom počeo naš proces za vizu, jer kad dođe to do moje curice ona kreće u akciju!

eto pa da vidimo šta će biti...step by step

Link to comment
Share on other sites

Konacno dobre vijesti i od mene:

Trazimo let hubsteru za 7. decembar :dance:

Ako nam se ne posreci da nadjemo odgovarajuci let za 7. dec onda bilo koji dan te sedmice, uglavnom our long and painful separation period will son be over!

Hvala svima na podrsci a posebno mojoj dragoj Meli :luv:

12/05/11.......................Filed I-751

12/06/11.......................NOA

01/03/12......................BIO

09/10/12..................... Approved

09/21/12..................... Received GC

Link to comment
Share on other sites

cawwwwooooo :) danas sam zvala ambasadu u Sarajevu da zakazem vjereniku termin ono cisto da mu daju informacije sta je njemu tamo potrebno prije nego sto predamo za vjerenicku vizu medjutim oni su mi rekli da nema sanse da zakazem termin za te stvari...i kao moram imat dokaz da sam vec predala..da bi on mogao sa njima razgovarati..i teta mi je rekla da oni ovde u Americi imaju sve odgovore na to.......ja sam zvala ovde... ali momak covjek sta je vec sto je se javio on mi je rekao da nazovem ambasadu u Sarajevu...joj boze...bas sam malo zbunjena .niko ne moze da objasni =///// cudno..ili nije htjeo da gubi svoje vrijeme haha dok mi objasni.....volila bi vase misljenje..posto vidim mnogi ste to sve prosli...sta treba za pocetak ovo ono....sta najvise traze..kada predam za vizu koliko njegov pasos mora da bude star..nesto sam cula ne moze biti stariji od 6 mjeseci......i isto za dokaze da sam ga vidila...sta je najbolje da imam mislim ja nemam karte sto sam tamo isla..pobacala sam to :(((((((((..ali imam zadnji put sto sam isla obican papir ono u koliko imam let ovo ono..ali to nije karta..samo kao racun.i ima onaj receipt sa tim papirom..ali imam one pecate u pasosu i slike emailove i chat messages...da li je to njima dovoljno? ...isto za vakcine.......moj vjernik je rodjen u Tuzli moze li tamo da ode u dom zdravlja ili gde vec da izvadi taj listic sa vakcinama....bar neke vakcine...znam sigurno da ce morat primit jos neke...doktori su mu slaba tacka haha.. ja mislim pao bi unesvjest kada bi vidio iglu :D..jbt mogu odma da ga obore na vizi ako mi padne unesvjest ;D ..da li mora da ima te vakcine prije lijekarskog u bosni gdje se vec ide //u zagreb???????????? hvala unapred

Jovana, tvoj vjerenik moze otici u Tuzli u Dom zdravalja na odjel gdje se primaju vakcine i tu zatraziti kartoncic sa svojim primljenim vakcinama,dobro bi bilo da ima staru knjizicu ako ne mislim i da moze i na osnovu imena i prezimena samo, to moze vec ovih dana izganjati, ceka se jedan dan i taj kartoncic kosta 23,5 km ja sam ga vadila u julu, isto tako kad krene na ljekarski pregled u Sarajevo, ja sam isla na Kosevo kod dr.Kapetanovica sto bi i jemu predlozila, ponese taj kartoncic i on je sto se tice vakcina zavrsio nece biti potrebe ni za kakvim dodtanim vakcinama.

Link to comment
Share on other sites

Konacno dobre vijesti i od mene:

Trazimo let hubsteru za 7. decembar :dance:

Ako nam se ne posreci da nadjemo odgovarajuci let za 7. dec onda bilo koji dan te sedmice, uglavnom our long and painful separation period will son be over!

Hvala svima na podrsci a posebno mojoj dragoj Meli :luv:

Awww, kako slatko - napokon cete biti zajedno :dance:

Javi kako sve prodje a ako zaglavite u Chicagu na POE mozete kod nas :devil:

ROC 2009
Naturalization 2010

Link to comment
Share on other sites

Info za CR-1/IR-1 aplikante: cini se da se mijenja procedura nakon POE te aplikanti iako im je uzet otisak na POE dobivaju I-797C zahtjev za ponovnim biometrics (slika plus otisci prstiju). Obavezno otici na INFOPASS i traziti da se odradi biometrics sto prije jer nakon toga za 10tak dana dolazi zelena karta.

Vidjeti temu:

http://www.visajourney.com/forums/index.php?showtopic=225047

Vareska, ovo ce tebe interesovati! Skontaj koji ti je najblizi ASC (Application Support Center) za biometrics muza.

ROC 2009
Naturalization 2010

Link to comment
Share on other sites

Filed: IR-1/CR-1 Visa Country: Serbia
Timeline

Vareska (i ako je jos neko aplicirao za supruznicku vizu),

Da li je tvoj hubster morao da primi neku vakcinu na lekarskom?

Hvala i srecno sa kartom!

USCIS

04/20/2009 I-130 sent

04/29/2009 NOA - rejected (petitioner's signature in wrong block)

04/30/2009 I-130 resent

05/11/2009 NOA1 (California Service Center)

08/19/2009 NOA2

NVC

09/08/2009 AOS bill&DS-3032 generated

09/15/2009 received in mail

09/20/2009 AOS paid

10/02/2009 AOS package&DS-3032 sent (by mail)

10/14/2009 DS-3032 received

10/16/2009 AVR msg "information missing or incomplete". False RFE!

10/25/2009 IV fee paid

10/27/2009 IV fee shows paid

10/31/2009 IV package sent

11/18/2009 CASE COMPLETE

01/28/2010 IR1 INTERVIEW

Interview moved to 01/22/2010

Visa received on 01/22/2010

Link to comment
Share on other sites

Vareska (i ako je jos neko aplicirao za supruznicku vizu),

Da li je tvoj hubster morao da primi neku vakcinu na lekarskom?

Hvala i srecno sa kartom!

Ne, nije morao primiti vakcine na ljekarskom, jer je imao uredan karton od svog ljekara koji je ponio sa sobom.

12/05/11.......................Filed I-751

12/06/11.......................NOA

01/03/12......................BIO

09/10/12..................... Approved

09/21/12..................... Received GC

Link to comment
Share on other sites

Vidim, zhuktava se prica o vakcinama... pa me zanima sat ste svi vi iz BiH (koji niste imali kopije ljekarskog) radili da biste izbjegli ponovnu vakcinaciju tj. koje ste dokaze prilozili o tome.

Bas bih cijenila bilo kakvu pomoc po ovom pitanju. hvala, pozz

Link to comment
Share on other sites

 
Didn't find the answer you were looking for? Ask our VJ Immigration Lawyers.
Guest
This topic is now closed to further replies.
- Back to Top -

Important Disclaimer: Please read carefully the Visajourney.com Terms of Service. If you do not agree to the Terms of Service you should not access or view any page (including this page) on VisaJourney.com. Answers and comments provided on Visajourney.com Forums are general information, and are not intended to substitute for informed professional medical, psychiatric, psychological, tax, legal, investment, accounting, or other professional advice. Visajourney.com does not endorse, and expressly disclaims liability for any product, manufacturer, distributor, service or service provider mentioned or any opinion expressed in answers or comments. VisaJourney.com does not condone immigration fraud in any way, shape or manner. VisaJourney.com recommends that if any member or user knows directly of someone involved in fraudulent or illegal activity, that they report such activity directly to the Department of Homeland Security, Immigration and Customs Enforcement. You can contact ICE via email at Immigration.Reply@dhs.gov or you can telephone ICE at 1-866-347-2423. All reported threads/posts containing reference to immigration fraud or illegal activities will be removed from this board. If you feel that you have found inappropriate content, please let us know by contacting us here with a url link to that content. Thank you.
×
×
  • Create New...