Jump to content
malamu

Bosnia and Herzegovina

 Share

2,316 posts in this topic

Recommended Posts

Cula sam da su neki trazili da se stavi u policu osiguranja, ne znam kako. Evo da ima neko ko je prosao CR1 da ti pomogne bolje, ja sam na vjerenickoj u nas se dokazuje veza.

Link to comment
Share on other sites

Maksuz sam se i prijavio na ovaj forum, trebalo bi biti raje sa istim procesom IR-1/CR-1, nadam se javice se.


Ali mislim da je dovoljno te slike razgovori, pecati iz pasosa, vjencani list. trebate li odmah affidavit of support predati?

AOS se ne predaje odma. Tek kad se proces proslijedi u NVC.

Link to comment
Share on other sites

Aha, mi to nosimo na intervju. Evo ti jedna dobra stranica pa da se mozes konsultovati i sa advokatima, mada ce se oni nuditi da ti oni vode slucaj, samo ignorisi. :) www.avvo.com

Ma ima raje samo se sada malo uspavao ovaj forum, ja imam djevojku koja je otisla prije mene pa mi ona pomaze, a ja pomazem ovima sto idu iza mene, mislim nije neka pomoc ali svaki savjet je dobar :)

Link to comment
Share on other sites

Ako se niko ovdje od nasi ne javi u naredni par dana, to cu onda i uraditi.

Alko, jesi li vec poslao papire prve za I-130 petition ili ne?

Ja sam se vjencala u februaru i isto tako poslala tada i dobila sam NOA1 ali nisam jos drugi dobila, ali mogu ti pomoci malo s onim stvarima sto sam vec poslala...ako te interesuje...javi mi

-Mina

Link to comment
Share on other sites

I kad neko mogne ciji su svi dokumenti latinicom da mi kaze u rubrikama Full name in native language i Name if Roman letters not used sta su stavljali, ako se uzme u obzir da mi je na svim dokumentima prezime sa ć, kao i u peticiji, bilo bih vam vrlo zahvalna :)))

Link to comment
Share on other sites

to ti je latinica...samo napises kako ti pise na dokumentima tvojim...(pasos, vozacka, etc)...ja sam samo pisala onako kako pise po dokumentima imena nasa...

Link to comment
Share on other sites

Da, a ovo If Roman letters not used N/A?? I sta se salje u packet 3 i dalje li se uopce, jer pise u uputstvu iz ambasade samo da nazovemo da zakazemo intervju kada skupimo dokumente??

Link to comment
Share on other sites

ja sam slala I-130 na CR-1 visa...nisam nista stavljala na te linije gdje pise to za Roman Letters....ali ne znam za K-1 visa i kako idu ti paketi, sorry oops8rh.gif

Link to comment
Share on other sites

 
Didn't find the answer you were looking for? Ask our VJ Immigration Lawyers.
Guest
This topic is now closed to further replies.
- Back to Top -

Important Disclaimer: Please read carefully the Visajourney.com Terms of Service. If you do not agree to the Terms of Service you should not access or view any page (including this page) on VisaJourney.com. Answers and comments provided on Visajourney.com Forums are general information, and are not intended to substitute for informed professional medical, psychiatric, psychological, tax, legal, investment, accounting, or other professional advice. Visajourney.com does not endorse, and expressly disclaims liability for any product, manufacturer, distributor, service or service provider mentioned or any opinion expressed in answers or comments. VisaJourney.com does not condone immigration fraud in any way, shape or manner. VisaJourney.com recommends that if any member or user knows directly of someone involved in fraudulent or illegal activity, that they report such activity directly to the Department of Homeland Security, Immigration and Customs Enforcement. You can contact ICE via email at Immigration.Reply@dhs.gov or you can telephone ICE at 1-866-347-2423. All reported threads/posts containing reference to immigration fraud or illegal activities will be removed from this board. If you feel that you have found inappropriate content, please let us know by contacting us here with a url link to that content. Thank you.
×
×
  • Create New...