Jump to content
Sign in to follow this  
Completely

Magkano na ba ang bilihin ngayon?

11 posts in this topic

Recommended Posts

Matagal na rin ako hindi umuuwi ng Pilipinas.. kaya tanong ko lang kung magkano na ba ang presyo ng pagkain para sa simple may pamilya sa probinsya.

Magkano na ba ang mga bilihing ito:

Kilo ng Bigas?

Kilo ng Manok?

Kilo ng Baboy?

Kilo ng gulay?

kilo ng mga panglahok like bawang/sibuyas?

Kilo ng isda?

kilo ng hipon or ibang seafoods.?

Sa isang buwan, magkano ba ang average na nagagastos ninyo para sa pagkain sa isang buwan para sa 5 katao?

Tanong lang po.. para sa isa kong kaibigan na nag iisip ng kanyang budget para sa pamilyang nasa pilipinas.. Ako po ay nag iisa kaya hindi ko malaman ang isasagot sa kanya kaya naisipan ko itanong ito dito sa VJ.

Maraming Salamat..

Edited by Completely

Share this post


Link to post
Share on other sites

I would allot $225 for the 5 people, dont be a cheapskate (kirpot) and dont add just the minimum to get by for the people you want to support/give. $225 at a rate of Php45 per $1 would give them (Php10125)which is plenty and then some to live off. You are a USC living 45 times the rate in the province of the Philippines, so dont be a cheapsake, share your wealth to your love ones back home.

Share this post


Link to post
Share on other sites
I would allot $225 for the 5 people, dont be a cheapskate (kirpot) and dont add just the minimum to get by for the people you want to support/give. $225 at a rate of Php45 per $1 would give them (Php10125)which is plenty and then some to live off. You are a USC living 45 times the rate in the province of the Philippines, so dont be a cheapsake, share your wealth to your love ones back home.

Thank you for the response. Actually this question does not belong to me.. This is for my friend who does not work in the US.. and just depending to her husband.. Since I am not living in the Philippines for many years, I dont know what to tell her.. So to give her comfort, I will have her read all the opinions in VJ...

Edited by Completely

Share this post


Link to post
Share on other sites

If the person does not work, how will he/she send money? If that is the case, give as much as he/she can. Again, I would start at Php10000 which is $225 and start working backwards, meaning lesser if I cant afford that. $225 may seem a lot but believe me, its not, even in the province. I could never live off $225 in the province especially to support 5 people. That is basically only P22 per person per meal or roughly $0.44 a meal.

Share this post


Link to post
Share on other sites
If the person does not work, how will he/she send money? If that is the case, give as much as he/she can. Again, I would start at Php10000 which is $225 and start working backwards, meaning lesser if I cant afford that. $225 may seem a lot but believe me, its not, even in the province. I could never live off $225 in the province especially to support 5 people. That is basically only P22 per person per meal or roughly $0.44 a meal.

I really dont know.. :whistle: probably ask her husband.. She can not work as she needs to get better with her english.. :help: I told her, I can teach her by talking to me in english not Tagalog, this way she could be more confident and not shy dealing with people..

Share this post


Link to post
Share on other sites
Matagal na rin ako hindi umuuwi ng Pilipinas.. kaya tanong ko lang kung magkano na ba ang presyo ng pagkain para sa simple may pamilya sa probinsya.

Magkano na ba ang mga bilihing ito:

Kilo ng Bigas?

Kilo ng Manok?

Kilo ng Baboy?

Kilo ng gulay?

kilo ng mga panglahok like bawang/sibuyas?

Kilo ng isda?

kilo ng hipon or ibang seafoods.?

Sa isang buwan, magkano ba ang average na nagagastos ninyo para sa pagkain sa isang buwan para sa 5 katao?

Tanong lang po.. para sa isa kong kaibigan na nag iisip ng kanyang budget para sa pamilyang nasa pilipinas.. Ako po ay nag iisa kaya hindi ko malaman ang isasagot sa kanya kaya naisipan ko itanong ito dito sa VJ.

Maraming Salamat..

prices are soaring high out here. it might be a little helpful if we know what city your friend is from.

if she lives in key cities like cebu & davao, prices are likely higher compared to areas distal from the suburbs.

i'm from cebu, given the list above (and since i do most of the grocery), here's how each item approximately cost:

RICE

it depends on what type of rice they prefer using. there's low-grade rice for 38 PHP per kilo (broken rice) and there's high grade rice like GANADOR @47 PHP, FANCY RICE for 52 PHP.

CHICKEN

135 PHP per kilo.

PORK MEAT

160 PHP per kilo (lean meat) but prices vary depending on what part of the pork you want.

FISH AND SEAFOODS

depends on what type of fish or seafoods you'd wanna buy. some as cheap as 30 PHP per kilo and some as expensive as 200++ PHP per kilo.

VEGETABLES

prices of vegetables has gone up since the typhoon Frank. imagine, a kilo of eggplant which used to cost only 40 PHP per kilo is now 70 PHP per kilo.

SPICES

onions, which is a staple in almost all filipino dishes is sold in markets for 140 PHP. garlic is slightly cheaper so as with ginger.

if you'd ask how much she should spare for a month's sustenence (for 5 people), she has consider some factors like:

GENDER

male tend to eat more since they have a more active lifestyle that females. if majority of the 5 are males, then she must have a little allowance for her budget.

AGE

teens eat more than elders or kids.

LIFESTYLE

she has to consider what each members are "used to" eating, how often they eat, etc.

I would allot $225 for the 5 people, dont be a cheapskate (kirpot) and dont add just the minimum to get by for the people you want to support/give. $225 at a rate of Php45 per $1 would give them (Php10125)which is plenty and then some to live off. You are a USC living 45 times the rate in the province of the Philippines, so dont be a cheapsake, share your wealth to your love ones back home.

225 USD a month? hmm, you must be kidding right? i know you gys might think that with the current exchange rate of 1 USD=45 PHP, anyone with dollars is blessed..lol. seriously, kidding aside..225 USD would be enough if the family lives far from the city where i'm not so sure if prices are indeed cheaper or just the same, no students to cook baon everyday and a family with a very simple lifestyle.

and of course, the 225 USD should be excluding other expenses like electric bills, phone bills, water bills, internet bills, etc.

Edited by MJ3lasvegas

Share this post


Link to post
Share on other sites
Matagal na rin ako hindi umuuwi ng Pilipinas.. kaya tanong ko lang kung magkano na ba ang presyo ng pagkain para sa simple may pamilya sa probinsya.

Magkano na ba ang mga bilihing ito:

Kilo ng Bigas?

Kilo ng Manok?

Kilo ng Baboy?

Kilo ng gulay?

kilo ng mga panglahok like bawang/sibuyas?

Kilo ng isda?

kilo ng hipon or ibang seafoods.?

Sa isang buwan, magkano ba ang average na nagagastos ninyo para sa pagkain sa isang buwan para sa 5 katao?

Tanong lang po.. para sa isa kong kaibigan na nag iisip ng kanyang budget para sa pamilyang nasa pilipinas.. Ako po ay nag iisa kaya hindi ko malaman ang isasagot sa kanya kaya naisipan ko itanong ito dito sa VJ.

Maraming Salamat..

prices are soaring high out here. it might be a little helpful if we know what city your friend is from.

if she lives in key cities like cebu & davao, prices are likely higher compared to areas distal from the suburbs.

i'm from cebu, given the list above (and since i do most of the grocery), here's how each item approximately cost:

RICE

it depends on what type of rice they prefer using. there's low-grade rice for 38 PHP per kilo (broken rice) and there's high grade rice like GANADOR @47 PHP, FANCY RICE for 52 PHP.

CHICKEN

135 PHP per kilo.

PORK MEAT

160 PHP per kilo (lean meat) but prices vary depending on what part of the pork you want.

FISH AND SEAFOODS

depends on what type of fish or seafoods you'd wanna buy. some as cheap as 30 PHP per kilo and some as expensive as 200++ PHP per kilo.

VEGETABLES

prices of vegetables has gone up since the typhoon Frank. imagine, a kilo of eggplant which used to cost only 40 PHP per kilo is now 70 PHP per kilo.

SPICES

onions, which is a staple in almost all filipino dishes is sold in markets for 140 PHP. garlic is slightly cheaper so as with ginger.

if you'd ask how much she should spare for a month's sustenence (for 5 people), she has consider some factors like:

GENDER

male tend to eat more since they have a more active lifestyle that females. if majority of the 5 are males, then she must have a little allowance for her budget.

AGE

teens eat more than elders or kids.

LIFESTYLE

she has to consider what each members are "used to" eating, how often they eat, etc.

I would allot $225 for the 5 people, dont be a cheapskate (kirpot) and dont add just the minimum to get by for the people you want to support/give. $225 at a rate of Php45 per $1 would give them (Php10125)which is plenty and then some to live off. You are a USC living 45 times the rate in the province of the Philippines, so dont be a cheapsake, share your wealth to your love ones back home.

225 USD a month? hmm, you must be kidding right? i know you gys might think that with the current exchange rate of 1 USD=45 PHP, anyone with dollars is blessed..lol. seriously, kidding aside..225 USD would be enough if the family lives far from the city where i'm not so sure if prices are indeed cheaper or just the same, no students to cook baon everyday and a family with a very simple lifestyle.

and of course, the 225 USD should be excluding other expenses like electric bills, phone bills, water bills, internet bills, etc.

I think they live in quezon province.. thank you for the response..

Share this post


Link to post
Share on other sites

I would suggest that your friend send the amount of money she can afford right now. Its hard to give a baseline if she does not have means to support her family in the province. It might put a strain on her marriage.

The other thing i want to convey... .. its not the amount of money you have.. its how you spend the money. Either your friend give them USD $ 500 a month or USD $100, if the her family in the province doesnt know the proper way of handling money... no matter the amount she gives.. it wont be enough. But if her family knows how to spend it, no matter how small it is... they will survive. Filipinos are resilient. We are survivor.

RheaNick

Matagal na rin ako hindi umuuwi ng Pilipinas.. kaya tanong ko lang kung magkano na ba ang presyo ng pagkain para sa simple may pamilya sa probinsya.

Magkano na ba ang mga bilihing ito:

Kilo ng Bigas?

Kilo ng Manok?

Kilo ng Baboy?

Kilo ng gulay?

kilo ng mga panglahok like bawang/sibuyas?

Kilo ng isda?

kilo ng hipon or ibang seafoods.?

Sa isang buwan, magkano ba ang average na nagagastos ninyo para sa pagkain sa isang buwan para sa 5 katao?

Tanong lang po.. para sa isa kong kaibigan na nag iisip ng kanyang budget para sa pamilyang nasa pilipinas.. Ako po ay nag iisa kaya hindi ko malaman ang isasagot sa kanya kaya naisipan ko itanong ito dito sa VJ.

Maraming Salamat..

prices are soaring high out here. it might be a little helpful if we know what city your friend is from.

if she lives in key cities like cebu & davao, prices are likely higher compared to areas distal from the suburbs.

i'm from cebu, given the list above (and since i do most of the grocery), here's how each item approximately cost:

RICE

it depends on what type of rice they prefer using. there's low-grade rice for 38 PHP per kilo (broken rice) and there's high grade rice like GANADOR @47 PHP, FANCY RICE for 52 PHP.

CHICKEN

135 PHP per kilo.

PORK MEAT

160 PHP per kilo (lean meat) but prices vary depending on what part of the pork you want.

FISH AND SEAFOODS

depends on what type of fish or seafoods you'd wanna buy. some as cheap as 30 PHP per kilo and some as expensive as 200++ PHP per kilo.

VEGETABLES

prices of vegetables has gone up since the typhoon Frank. imagine, a kilo of eggplant which used to cost only 40 PHP per kilo is now 70 PHP per kilo.

SPICES

onions, which is a staple in almost all filipino dishes is sold in markets for 140 PHP. garlic is slightly cheaper so as with ginger.

if you'd ask how much she should spare for a month's sustenence (for 5 people), she has consider some factors like:

GENDER

male tend to eat more since they have a more active lifestyle that females. if majority of the 5 are males, then she must have a little allowance for her budget.

AGE

teens eat more than elders or kids.

LIFESTYLE

she has to consider what each members are "used to" eating, how often they eat, etc.

I would allot $225 for the 5 people, dont be a cheapskate (kirpot) and dont add just the minimum to get by for the people you want to support/give. $225 at a rate of Php45 per $1 would give them (Php10125)which is plenty and then some to live off. You are a USC living 45 times the rate in the province of the Philippines, so dont be a cheapsake, share your wealth to your love ones back home.

225 USD a month? hmm, you must be kidding right? i know you gys might think that with the current exchange rate of 1 USD=45 PHP, anyone with dollars is blessed..lol. seriously, kidding aside..225 USD would be enough if the family lives far from the city where i'm not so sure if prices are indeed cheaper or just the same, no students to cook baon everyday and a family with a very simple lifestyle.

and of course, the 225 USD should be excluding other expenses like electric bills, phone bills, water bills, internet bills, etc.

I think they live in quezon province.. thank you for the response..

Share this post


Link to post
Share on other sites
I would suggest that your friend send the amount of money she can afford right now. Its hard to give a baseline if she does not have means to support her family in the province. It might put a strain on her marriage.

The other thing i want to convey... .. its not the amount of money you have.. its how you spend the money. Either your friend give them USD $ 500 a month or USD $100, if the her family in the province doesnt know the proper way of handling money... no matter the amount she gives.. it wont be enough. But if her family knows how to spend it, no matter how small it is... they will survive. Filipinos are resilient. We are survivor.

RheaNick

Matagal na rin ako hindi umuuwi ng Pilipinas.. kaya tanong ko lang kung magkano na ba ang presyo ng pagkain para sa simple may pamilya sa probinsya.

Magkano na ba ang mga bilihing ito:

Kilo ng Bigas?

Kilo ng Manok?

Kilo ng Baboy?

Kilo ng gulay?

kilo ng mga panglahok like bawang/sibuyas?

Kilo ng isda?

kilo ng hipon or ibang seafoods.?

Sa isang buwan, magkano ba ang average na nagagastos ninyo para sa pagkain sa isang buwan para sa 5 katao?

Tanong lang po.. para sa isa kong kaibigan na nag iisip ng kanyang budget para sa pamilyang nasa pilipinas.. Ako po ay nag iisa kaya hindi ko malaman ang isasagot sa kanya kaya naisipan ko itanong ito dito sa VJ.

Maraming Salamat..

prices are soaring high out here. it might be a little helpful if we know what city your friend is from.

if she lives in key cities like cebu & davao, prices are likely higher compared to areas distal from the suburbs.

i'm from cebu, given the list above (and since i do most of the grocery), here's how each item approximately cost:

RICE

it depends on what type of rice they prefer using. there's low-grade rice for 38 PHP per kilo (broken rice) and there's high grade rice like GANADOR @47 PHP, FANCY RICE for 52 PHP.

CHICKEN

135 PHP per kilo.

PORK MEAT

160 PHP per kilo (lean meat) but prices vary depending on what part of the pork you want.

FISH AND SEAFOODS

depends on what type of fish or seafoods you'd wanna buy. some as cheap as 30 PHP per kilo and some as expensive as 200++ PHP per kilo.

VEGETABLES

prices of vegetables has gone up since the typhoon Frank. imagine, a kilo of eggplant which used to cost only 40 PHP per kilo is now 70 PHP per kilo.

SPICES

onions, which is a staple in almost all filipino dishes is sold in markets for 140 PHP. garlic is slightly cheaper so as with ginger.

if you'd ask how much she should spare for a month's sustenence (for 5 people), she has consider some factors like:

GENDER

male tend to eat more since they have a more active lifestyle that females. if majority of the 5 are males, then she must have a little allowance for her budget.

AGE

teens eat more than elders or kids.

LIFESTYLE

she has to consider what each members are "used to" eating, how often they eat, etc.

I would allot $225 for the 5 people, dont be a cheapskate (kirpot) and dont add just the minimum to get by for the people you want to support/give. $225 at a rate of Php45 per $1 would give them (Php10125)which is plenty and then some to live off. You are a USC living 45 times the rate in the province of the Philippines, so dont be a cheapsake, share your wealth to your love ones back home.

225 USD a month? hmm, you must be kidding right? i know you gys might think that with the current exchange rate of 1 USD=45 PHP, anyone with dollars is blessed..lol. seriously, kidding aside..225 USD would be enough if the family lives far from the city where i'm not so sure if prices are indeed cheaper or just the same, no students to cook baon everyday and a family with a very simple lifestyle.

and of course, the 225 USD should be excluding other expenses like electric bills, phone bills, water bills, internet bills, etc.

I think they live in quezon province.. thank you for the response..

:thumbs:

:star:

Share this post


Link to post
Share on other sites

I would suggest that your friend send the amount of money she can afford right now. Its hard to give a baseline if she does not have means to support her family in the province. It might put a strain on her marriage.

The other thing i want to convey... .. its not the amount of money you have.. its how you spend the money. Either your friend give them USD $ 500 a month or USD $100, if the her family in the province doesnt know the proper way of handling money... no matter the amount she gives.. it wont be enough. But if her family knows how to spend it, no matter how small it is... they will survive. Filipinos are resilient. We are survivor.

RheaNick

:thumbs:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Back to Top ↑

Didn't find the answer you were looking for? Try asking our VJ Immigration Lawyers.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

Sign in to follow this  


Important Disclaimer: Please read carefully the Visajourney.com Terms of Service. If you do not agree to the Terms of Service you should not access or view any page (including this page) on VisaJourney.com. Answers and comments provided on Visajourney.com Forums are general information, and are not intended to substitute for informed professional medical, psychiatric, psychological, tax, legal, investment, accounting, or other professional advice. Visajourney.com does not endorse, and expressly disclaims liability for any product, manufacturer, distributor, service or service provider mentioned or any opinion expressed in answers or comments. VisaJourney.com does not condone immigration fraud in any way, shape or manner. VisaJourney.com recommends that if any member or user knows directly of someone involved in fraudulent or illegal activity, that they report such activity directly to the Department of Homeland Security, Immigration and Customs Enforcement. You can contact ICE via email at Immigration.Reply@dhs.gov or you can telephone ICE at 1-866-347-2423. All reported threads/posts containing reference to immigration fraud or illegal activities will be removed from this board. If you feel that you have found inappropriate content, please let us know by contacting us here with a url link to that content. Thank you.
×